ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

تاریخچه پیمان و ایجاد ویزای شینگن به سال 1985 باز می گردد که توسط 5 کشور اروپایی و در روستایی به نام شینگن در جنوب لوکزامبورگ بسته شد.
قاره اروپا ، دومین قاره کوچک جهان است که در نیمکره شمالی کره زمین قرار دارد. اروپا به دلیل قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی ، به قاره سبز معروف است. اروپا قاره ای زیبا ، سرسبز و شگفتی آور است که جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری بسیاری را در خود جای داده است.گردشگران بسیاری سالانه  برای کسب تجربه و دیدن این جاذبه ها به کشورهای مختلف در این قاره سفر می کنند.
تمامی مسافران در برنامه ریزی سفر خود برای رفتن به هر کشوری در قاره اروپا،  باید ویزا دریافت میکردند که نتیجه این کار شامل پرداخت هزینه های بسیار و کاغذ بازیهای زیادی بود. اگرچه تمامی مراحل جهت اخذ ویزا برای سفر، طی توافق شینگن حذف شد. 

پیمان شینگن دو نوع موافقتنامه مختلف را که در سال 1985 و 1990 به تصویب رسید، تحت پوشش قرار داد . در این توافق که بین کشور ها صورت گرفت، کنترل در بین مرزها لغو و حمل و نقل از طریق اروپا آسان شد.

مفاد این دو موافقت نامه به شرح زیر بود:

پیمان شینگن در14 ژوئن سال 1985 توسط 5 کشور عضو از جمله ، فرانسه ، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ وهلند در شینگن، روستایی کوچک در جنوب لوکزامبورگ ، بسته شد . این دولت ها با یکدیگر به این توافق رسیدند که کنترل مرزی در مرزهایی که آن ها به اشتراک گذاشته اند را لغو کنند و به جای توقف در مرزها ، هر وسیله نقلیه ای که دارای ویزای سبز در شیشه جلوی ماشین خود بود ، به راحتی از مرز عبور کند. اما هنوز نگهبانانی برای کنترل ماشین ها و ورود به کشورهای دیگر وجود داشتند.
پیمان شینگن در19 ژوئن سال 1990 که به عنوان پیمان دوم شناخته می شود، پیشرفت بیشتری نسبت به پیمان شنگن 1985 داشت. این پیمان حذف کامل بازرسی مرزی در یک دوره زمانی را فراهم کرد. 
هر دو قرار داد شینگن باعث پیشرفت غیر منتظره ای برای عبور و مرور در اروپا بود. اغلب صف های طولانی برای عبور از مرزها توسط این توافق نامه از میان رفت و مردم توانستند بدون نشان دادن هر گونه مدرک شناسایی به کشورهای همسایه سفر کنند.
البته کنترل مرزی در خطوط هوایی به دلیل حفظ مسايل امنیتی  همچنان نیازمند بررسی مدارک شناسایی است. دلیل پذیرش شینگن توسط کشورهای اروپایی این است که قراردادهای شینگن در چارچوب اتحادیه اروپا و همچنین در قانون این کشورها نیز گنجانده شده است.
در واقع موافقت نامه شینگن راه را برای ایجاد ویزای شینگن فراهم کرد. اگر چه این بخش ، از مقررات اصلی توافقنامه نبود ولی بازدیدکندگان از کشورهای عضو شینگن تنها با یک ویزا می توانند به این کشورها سفر کنند.
ویزای شنگن می تواند برای کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند ، توانایی سفر بدون محدودیت را فراهم آورد.
اخذ ویزای ناشی از قرارداد شینگن بسیار شبیه به مراحل اخذ هر ویزا است. بیمه ویزای شینگن بخش مهمی از مدارک جهت اخذ ویزا است که از شما در صورت وقوع حادثه ، چه پزشکی و چه در غیر این صورت ، محافظت می کند. هزینه ی بیمه ی ویزای شینگن 50000 یورو است که بدون داشتن آن نمی توانید بین کشورهای تحت موافقت نامه شینگن سفر کنید. 

ویزای شینگن به عنوان یک سند برای دسترسی به ویزای یک بار ورود( Single Entry ) است. این ویزا توسط دفاتر صدور ویزا ، برای متقاضیان ، بازدیدکنندگان و مسافرینی که قصد سفر به داخل منطقه شینگن و همچنین سفر در داخل منطقه شینگن را دارند ، فراهم می آورد. 

اتحادیه اروپا و نقش آن در ویزای شینگن چیست؟

اتحادیه اروپا درتاریخ 1 نوامبر 1993 در شهر Maastricht ، هلند تاسیس شد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل 28 کشور بود ، ولی در حال حاضر کشور بریتانیا و ایرلند عضو این اتحادیه نیستند. مردم بریتانیا در همه پرسی 22 ژوئن 2016  ، در زمان نخست وزیری دیوید کامرون ، به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند.
کشور گرجستان در حال حاضر عضو ناظر  اتحادیه ی اروپا است. علاوه بر این گرجستان در سال 2015 به پیمان شینگن پیوسته است. کشور کرواسی نیز آخرین کشوری است که در سال 2013 به اتحایه ی اروپا پیوست.
اتحادیه اروپا یک اتحادیه سیاسی و اقتصادی است که در آن هر یک از کشورها بخشی از معاهدات بنیان اتحادیه هستند. سیاست های اروپایی اتحادیه ی اروپا در جهت حفظ حریم خصوصی مردم، کالا ، خدمات، کشاورزی ، شیلات و توسعه ی منطقه ای است. اما در زمینه ی اجرای امور دفاعی و کارهای خارجی ، باید به توافق جمعی برسند.26 کشور عضو اتحادیه اروپا عبارتند از:

1- اتریش 2- بلژیک 3- بلغارستان 4- قبرس 5- جمهوری چک 6 – دانمارک 7- استونی 8- فنلاند 9- فرانسه 10- آلمان 11- یونان 12- مجارستان 13- ایتالیا 14- لتونی 15- لیتوانی 16- لوکزامبورگ 17- مالت 18-هلند 19- لهستان 20-پرتغال 21- رومانی 22- اسلواکی 23- اسلوونی 24-اسپانیا 25-سوئد 26-کرواسی

منطقه شینگن و توافقنامه شینگن

پیمان دوم شینگن یا کنوانسیون پیاده سازی بنیاد شینگن ، به منظور بهره برداری از پایگاه اطلاعاتی با عنوان سیستم اطلاعات شینگن یا SIS  و هچنین ایجاد ساختار همکاری میان ماموران مهاجرتی و ماموران داخلی ایجاد شد.
امروزه از 26 عضو اتحادیه ی اروپا ، 22 کشور در منطقه ی شینگن قرار دارند. اما 4 کشور عضو اتحادیه ی تجارت آزاد اروپا  EFTA    ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ  و سوئیس از اعضای منطقه شینگن هستند اما عضو اتحادیه اروپا نیستند. در مجموع 26 کشور منطقه شینگن ، امتیازات آن را به دست آوردند.
اگر کشوری عضو اتحادیه اروپا باشد، تبدیل شدن آن به عضو شینگن یک فرآیند اتوماتیک است. 4 کشور بلغارستان ، کرواسی ، قبرس و رومانی از لحظ قانونی چون به عضویت اتحادیه اروپا در آمده اند مجبورند که به منطقه شینگن بپیوندند اما هنوز وارد منطقه شینگن نشده اند.


ویژگی های ویزای شینگن

لغو کنترل مرزی بین 26 کشور اروپایی، برای سهولت در سفر و رفت و آمد آسان در این کشورها
شهروندان هر کشوری از جهان می توانند آزادانه از مرزهای کشورهای شینگن عبور کنند و از بررسی های مرزی معاف هستند.
شرایط ویزای ورودی و اقامت کوتاه مدت برای تمامی کشورهای عضو شینگن به صورت سیستماتیک  است.
در صورتی که کشور عضو شینگن احساس کند که امنیت داخلی اش با تهدید روبروست ، مجاز است که کنترل مرزهای کشورش رو با یک کشور دیگر عضو شینگن به مدت 30 روز انجام  دهد.
هماهنگی بین نیروهای پلیس و امنیتی با سایر مقامات کشور های عضو شینگن . پلیس دارای اختیار برای بررسی و کنترل درداخل مرز است ، آن ها فقط میتوانند اطلاعات مربوط به مدت زمان اقامت، هدف بازدید و یا هرگونه اطلاعات دیگری که از نظر آن ها مهم و مناسب است را از مسافرین جمع آوری کنند.

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.