ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی
یکی از سوالات رایج برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند آگاهی از هزینه های جاری برای زندگی در این کشور است. 
هزینه های زندگی در هر کشوری را می توان در قالب سه موضوع اصلی دسته بندی کرد:

هزینه های بزرگ و ثابت برای خرید وسایل زندگی و اتومبیل و نظایر آنها
هزینه های جاری زندگی مثل هزینه های خورد و خوراک ، پوشاک، مالیات بر درآمد و مورادی مانند این قبیل

هزینه هایی که ممکن است پس از مدتی زندگی به آنها نیاز پیدا کنید مانند بیمه عمر و بیماری های سخت ، پس انداز یا هزینه های سفر به کشورهای مختلف

برنامه ریزی هزینه های خرید خانه و اتومبیل در کانادا

هزینه های بزرگ مثل خرید یا اجاره خانه تا حدودی قابل کنترل است. اگر شما وارد شهری مثل تورنتو می شوید باید محلی را برای سکونت انتخاب کنید که از لحاظ اقتصادی برای شما به مقرون به صرفه باشد. تورنتو و شهرهای اطراف آن سیستم حمل و نقل عمومی مناسب و قابل اطمینانی دارند. ولی نکته قابل توجه اینجاست که تورنتو مجموعه ای گسترده از شهرهای مختلف است.در چنین مکانی اگر شما بخواهید مثلا از شرق تورنتو برای کار به منطقه ای در غرب تورنتو سفر کنید حداقل دو تا سه ساعت زمان برای هر سفر باید در نظر بگیرید. شما باید مکانی را برای سکونت خود انتخاب کنید که دسترسی مستقیم به مترو داشته باشد تا حدودی در هزینه های شما صرفه جویی شود و تا چند وقت نیازی به خرید اتومبیل نداشته باشید. بهترین مکان برای سکونت مهاجرین به خصوص ایرانی ها  بنابر تجربه، امتداد خیابان یانگ با دسترسی مستقیم به مترو می باشد. گرچه ساختمان های با دسترسی مستقیم کمی اجاره بیشتری دارند ولی آسایش و زمان صرفه جویی شده برای شما ارزش آن اضافه بها را دارد.

هزینه خرید وسایل زندگی در تورنتو و ونکوور بسیار قابل کنترل است. با خرید از حراجی ها می توانید تا 70 درصد تخفیف بگیرید و یا به جای خرید وسایل نو، اجناس دست دوم و سالم و تمیز را با بودجه حدود یک دهم اجناس نو از حراجی های منزل خریداری کنید.

اگر در نزدیکی مترو یا ایستگاه های اتوبوس خانه بگیرید تا مدت ها نیازی به خرید اتومبیل ندارید. اگر هم قصد خرید اتومبیل را دارید، خرید اتومبیل نو و صفر کیلومتر تا چند سال شما را از هزینه و دردسر تعمیرات رها خواهد کرد ولی هزینه بیمه اتومبیل نو برای تازه مهاجرینی که سابقه بیمه و رانندگی در کانادا و یا آمریکای شمالی را ندارند بسیار زیاد و گاهی تا 500 دلار در ماه خواهد بود.خرید ماشین در کاناداسعی کنید اتومبیل کهنه و قدیمی نخرید زیرا دراین صورت ممکن است دردسر و هزینه های تعمیراتی آن زیاد شود.  در شهری مانند تورنتو به خاطر رطوبت زیاد، تابستان‌های شرجی و نمک‌های ضد یخی که در زمستان‌ها در خیابان‌ها می‌ریزند، عمر مفید اتومبیل شاید چیزی حدود ۱۰ سال باشد. یعنی یک اتومبیل ده سال به بالا به احتمال بسیار زیاد دارای پوسیدگی‌های شدید در بدنه، شاسی، کف و موتور خواهد بود. در تورنتو خرید یک اتومبیل با عمر ۴-۳ را توصیه می‌کنیم.بد نیست بدانید که یک اتومبیل نو آمریکایی در ۴ سال اول به میزان ۷۰ درصد از قیمت نوی خود را از دست می‌دهد.این افت قیمت در اتومبیل‌های ژاپنی نظیر تویوتا کمتر و حدود ۳۰ درصد است. از سوی دیگر بیمه این اتومبیل‌ها به گرانی ماشین‌های صفر کیلومتر نیست.

در ونکوور به خاطر آب و هوای معتدل‌تری که دارد (زمستان‌های بسیار ملایم‌تر و تابستان‌های دل‌پذیر و بدون شرجی) اتومبیل‌ها بسیار سالم‌تر می‌مانند و شاید باورتان نشود که هنوز هم ب.ام.و های ۲۰۰۲ مدل سال‌های ۱۹۷۰ یا ۱۹۷۱ را هنوز هم می‌توان کم و بیش در خیابان‌های ونکوور دید.

قیمت اجاره خانه در کانادا

اجاره آپارتمان در تورنتو و ونکوور تقریبا یکسان است. یک آپارتمان دوخوابه نزدیک به مترو در خیابان یانگ از 1200 دلار در ماه شروع می شود و می توان به طور متوسط آنرا حدود 1400 تا 1500 دلار در ماه برای یک آپارتمان متوسط در نظر گرفت. هزینه برق و روشنایی یک آپارتمان دو خوابه شاید ماهانه 100 تا 120 دلار باشد. 

در ونکوور و منطقه ایرانی نشین نیز اجاره‌ها کم و بیش در همین حد است. شما با ماهانه ۱۲۰۰ دلار می‌توانید حتی یک طبقه از یک خانه را اجاره کنید. در مناطق مرکزی شهر (داون تاون) در هر دو شهر اجاره‌ها بالاتر است و برای محاسبه سر انگشتی، رقم متر مربعی ۲۰ تا ۲۵ دلار در ماه را می‌توان در نظر گرفت. یعنی یک آپارتمان ۱۰۰ متری ماهانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه خورد و خوارک در کانادا

هزینه خورد و خوراک در کانادا بخش کوچکی از هزینه ماهانه را در کانادا تشکیل می دهد و چنانچه خرید مایحتاج خود را با حراجی های هفتگی تنظیم کنید، رقم قابل ملاحظه ای در ماه صرفه جویی خواهید کرد. برای هزینه خورد و خوراک خانگی در ماه برای یک خانوار 4 نفره رقم 500 دلار شاید رقم معقولی باشد. البته در ونکوور این رقم شاید کمی بالاتر باشد. ضمن آنکه در ونکوور خبری از حراجی های داغ تورنتو نیست.حراجی در کاناداهزینه حمل و نقل در کانادا

هزینه رفت و آمد و بنزین و بیمه ماشین بخش مهمی از درآمد ماهانه شما را از بین خواهد برد. هزینه بیمه تقریبا در دو شهر ونکوور و تورنتو یکسان است. بهای بنزین در ونکوور حدود 15 درصد از تورنتو بیشتر است. ولی به همان نسبت، فواصل در ونکوور کوتاه ترند.

هزینه بیمه و خدمات در کانادا

در تورنتو برای بیمه درمانی همگانی پولی پرداخت نمی‌کنید ولی در ونکوور به نسبت افراد خانواده و درآمدتان مبلغی حدود ماهانه ۱۲۰ دلار برای یک خانوار ۴ نفری باید پرداخت کنید. سرویس‌هایی نظیر موبایل و تلفن منزل و اینترنت و تلویزیون در هر دو شهر هم قیمت هستند و گرچه با توجه به سرویسی که می‌گیرید، رقم متفاوتی را پرداخت می‌کنید، ولی به طور تقریبی برای این سرویس‌ها باید این مبالغ را ماهیانه بپردازید: تلفن ثابت ۳۰ دلار - اینترنت ۳۰ دلار - تلویزیون ۴۰ دلار - موبایل ۳۵ دلار به بالا.

هزینه پوشاک در کانادا

هزینه پوشاک در تورنتو به واسطه حراجی‌های خوب و فراوانش کمتر از ونکوور است. بسته به راه و روش لباس پوشیدنتان و اینکه تا چه حد به دنبال مارک‌های مشهور باشید، هزینه پوشاک می‌تواند از ماهانه متوسط ۳۰-۴۰ دلار تا چند صد دلار متغیر باشد. مالیات بر درآمد را هم فراموش نکنید به خصوص اگر برای خودتان کار می‌کنید و مالیاتتان را یکجا در انتهای سال مالی پرداخت می‌کنید، حواستان به کنار گذاشتن بخشی از درآمدتان برای پرداخت مالیات باشد. اگر کارمند جایی باشید، مالیات مستقیماً از دستمزد شما کسر می‌شود که بسته به میزان در آمدتان این رقم برای درآمد های نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار در سال، به ۴۰ درصد هم می‌رسد.

هزینه های ثانویه زندگی در کانادا

و سرانجام بخش پایانی یا هزینه های ثانویه مثل بیمه عمر یا بیمه بیماری‌های سخت که با توجه به سن و سال و رقم بیمه و وضعیت سلامت جسمانی و جنسیت بسیار متغیر است و نمی‌توان برای آن رقم دقیقی ارایه کرد. هزینه سفر به ایران هم که الی ماشاالله است. یک سفر کوتاه یک ماهه برای یک خانوار ۴-۳ نفره به طور متوسط ۱۰ هزار دلار هزینه در بر دارد.  معمولاً هم در سال‌های نخستین که دل‌تنگی ها بیشتر و گرفتاری‌های شغلی و روزمره کمتر است، این سفرها بیشتر به فکر آدم میزند. به هر حال رقم بزرگی با توجه به درآمد های کانادایی است که با توجه به بعد مسافت ایران و کانادا که باعث افزایش قیمت بلیط هواپیما می‌شود و نیز فرهنگ سوغاتی و خانواده های شلوغ و پرجمعیت، همگی دست به دست هم می‌دهند تا سفر به ایران را یک الزام پرهزینه به خصوص در سال‌های اولیه مهاجرت تبدیل کند.
اگر بخواهم به طور خلاصه و در یک جمله مطالب بالا را خلاصه کنم، باید بگویم که هزینه ماهانه زندگی در کانادا برای یک خانوار ۴ نفره می‌تواند از ماهانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار شروع بشود و حد بالایی هم ندارد. ولی همان رقم ۴۰۰۰ دلار برای یک زندگی معمولی و متوسط به نظر درست‌تر می‌آید. ولی معمولاً هرچه از زمان اقامت افراد در کانادا بیشتر می‌گذرد هزینه های ماهانه آن‌ها هم بیشتر می‌شود بطوریکه پس از ۵-۴ سال دیگر تصور اینکه چگونه با ماهانه ۲۵۰۰ دلار زندگی می کردید دشوار است زیرا هزینه های زندگی بعد از چند سال مثلا به حدود 5000 دلار می رسد

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.