ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا

کانادا سیستم حمل و نقل عمومی وسیعی دارد و دارای زیر ساخت های زمینی و هوایی گسترده ای می باشد که امکان رفت وآمد آسان و سریع را برای مردم فراهم کرده است. سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا و هزینه بلیط و نحوه ی استفاده از آنو زمان بندی آن با توجه به شهر های مختلف متفاوت است.همچنین در کانادا سرویس های مخصوصی ویژه ی معلولان وجود دارد که مخصوص این گروه ساخته شده است. هزینه ی پرداخت بلیط نیز با توجه با گروه سنی افراد متفاوت است. هزینه بلیط برای کودکان از بزرگسالان کم تر است و کودکان زیر 24 ماه نیازی به پراخت کرایه ندارند. اگر بخواهیم هزینه ی پرداخت بلیط را بر اساس شریط سنی دسته بندی کنیم به صورت زیر می باشد:

·         کودکان زیر 24 ماه (این گروه همان طور که گفته شد نیازی به پرداخت بلیط ندارند)

·         کودکان زیر 7 سال

·         نوجوانان بین 7 تا 18 سال

·         افراد مسن 65 سال به بالا

بلیط نیز برای حمل و نقل عمومی در کانادا انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع هزینه ی آن متفاوت است. بلیط ها عبارتند از:

·         بلیط برای یک روز (نامحدود)

·         بلیط شبانه (به صورت استفاده ی نامحدود از ساعت 6 بعد از ظهر تا ساعت 5 صبح)

·         بلیط ماهانه

·         بلیط یک طرفه

·         بلیط دو طرفه

·         بلیط برای 10 مسیر

·         کارت اپوس: این کارت به صورت هوشمند و قابل شارژ است و برای تهیه ی آن می توانید به گیشه های داخل ایستگاه های مترو مراجعه کنید. در صورت تمام شدن شارژ این کارت برای شارژ مجدد می توانید به همین گیشه ها مراجعه کنید. همچنین در مراکزی که کارت اپوس فروخته می شود معمولا کیوسک های عکس برداری وجود دارد که به وسیله ی آن ها می توانید برای کارت خود عکس بگیرید.

لازم به ذکر است که طبق قوانین سیستم حمل ونقل عمومی کانادا هیچ گاه نباید بدون داشتن بلیط به محوطه ی مترو یاLRT وارد شوید و در صورت پیروی نکردن ازاین قانون باید جریمه ی نقدی پرداخت کنید. در ادامه به انواع سیستم های حمل ونقل عمومی در کانادا می پردازیم.

اتوبوس ها

اتوبوس یکی از راحت ترین و ارزان ترین راه ها برای رفت و آمد در کانادا است. جالب است بدانید بزرگ ترین شبکه ی مسیر های اتوبوس توسط شرکتی به اسم " Greyhound " و شرکای آن اداره می شود.اگر برای رفت و آمد اتوبوس را انتخاب می کنید دارای مزایای بسیاری است، از جمله:

·         ارزان ترین راه برای رفت و آمد در بین شهر

·         راحت ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای سفر های بین شهری (به خصوص برای کسانی که وسیله ی نقلیه ندارند و یا رانندگی نمی کنند)

·         برخورداری از سیستم تهویه ی مناسب

همچنین در کانادا علاوه بر اتوبوس های داخل شهر یک نوع دیگری از اتوبوس به عنوان “اتوبوس های بین شهری”وجود دارد که این اتوبوس ها یکی از ارزان ترین راه ها برای سفر های بین شهری در کانادا می باشد. یک سری دیگر از اتوبوس ها وجود دارند که برقی هستند که به آن ها "street car" می گویند. این اتوبوس ها نیز بر روی یک ریل حرکت می کنند و بیش تر در قسمت های مرکزی شهر هستند.توجه داشته باشید که معمولا صندلی های جلوی هر اتوبوس مخصوص سالمندان و معلولان و خانم های باردار است.اتوبوس های کاناداترانسفر

ترانسفر به این معناست که شما می توانید در طول یک مسیر با ارائه ی یک بلیط زمانی که از مترو یا اتوبوس پیاده شدیدبدون آن که لازم باشد بلیط دیگری بدهید بلافاصله سوار مترو یا اتوبوس دیگر شوید. جهت این کارهنگام سوار باید از راننده مربوطه درخواست برگه ی ترانسفر کنید.

قطار

خطوط راه آهن بین مناطق مختلف کانادا ارتباط گسترده ای را فراهم کرده و نقش به سزایی در بهره برداری از قاره ی آمریکای شمالی داشته است.سیستم راه آهن کانادا جزو یکی از بزرگ ترین شبکه های راه آهن جهان است که دارای پنجاه هزار کیلو متر خطوط راه آهن است. خدمات حمل بار نسبت به مسافر بری از اولویت بیش تری برخوردار است، ازین رو سریع ترین قطار های کانادا مخصوص حمل بار است. قطار های لوکس در کانادا دارای واگن های غذا خوری، حمام برای دوش گرفتن و پنجره های بزرگ هستند. سیستم راه آهن کانادا برای رضایت بیش تر مسافران به دنبال راهکار هاییبرای گسترش خدمات و بهتر کردن سیستم خود است. یکی از مزایای سفر با قطار لذت بردن از مناظر است، زیرا قطار های کانادا بسیار آرام حرکت می کنند و فرصت استراحت و لذت بردن از طبیعت و مناظر اطراف را به مسافران ارائه می دهند.

خطوط دوچرخه سواری در کانادا

کانادا به منظور حفظ محیط زیست دارای مسیر های ویژه ی دوچرخه سواری است. استفاده از دوچرخه یکی از ارزان ترین و سالم ترین راه ها برای حمل و نقل در کانادا است. همچنین یک سری از مغازه ها در کانادا وجود دارد که مخصوص اجاره و فروش دوچرخه است. دوچرخه سواری در کانادا نیز مانند رانندگی قوانین مخصوص خود را دارد و دوچرخه سواران باید این قوانین را رعایت کنند. یکی از ازاین قوانین این است که دوچرخه سوارها نباید در پیاده رو ها با دوچرخه تردد کنند. در کانادا طبق قانون برای دوچرخه سواران، تمامی افراد هنگام استفاده از دوچرخه باید کلاه ایمنی داشته باشند.خطوط دوچرخه سواری در کاناداتاکسی ها در کانادا

تاکسی یکی از فراوان ترین وسیله های حمل نقل در سرتاسر شهر های کانادا است. در شهر های کانادا شرکت های تاکسیرانی مختلفی وجود دارد که تاکسی های هر شرکتی رنگ های مختلفی دارد. وجه مشترک همه ی تاکسی ها در کانادا تابلوی پلاستیکی بر روی سقف آن هاست که اگر چراغ آن خاموش باشد یعنی مسافر دارد و اگر چراغ آن روشن باشد یعنی مسافر ندارد و می تواناستفاده کنید. نرخ کرایه ی تاکسی ها همان طور که گفته شد در شهر های مختلف کانادا متفاوت است. برخی از مسیر ها در کانادا نرخ مشخصی دارد که معمولا نرخ کرایه آن در قسمت پنجره ی جلو تاکسی قرار دارد و کرایه ی برخی دیگر از تاکسی ها نیز توسط تاکسیمتر محاسبه می شود. در کانادا برخی از تاکسی ها به صورت ون یا اتومبیل های استیشن هستند که بیش تر از آن ها برای حمل بار استفاده می کنند.همچنین تمام رانندگان تاکسی در کانادا باید پروانه ی تاکسی رانی داشته باشند و پروانه تاکسیرانی به وسیله ی شهرداری صادر می شود. 

جالب است بدانید مهاجران تازه وارد به کانادا در ابتدا برای سرعت و راحتی در انجام کار های روزانه ی خود می توانند ماشین اجاره کنند. توجه داشته باشید که افراد برای اجاره کردن ماشین باید گواهی نامه ی رانندگی داشته باشند و همچنین برای اجاره ی ماشین باید کارت اعتباری داشته باشید که این کارت نه تنها برای اجاره کردن ماشین بلکه در تمام طول روز الزامی می باشد. 

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.