ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

زندگی به سبک فرانسوی، تجربه ای است که نه تنها بسیاری از مردم کشور ما، بلکه مردم بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نیز، علاقه مند به چشیدن آن هستند. تحصیل در فرانسه، این امکان را برای شما فراهم می کند تا ضمن سپری کردن مدارج علمی در بعضی از بهترین دانشگاه های این کشور، فرصت چشیدن زندگی در این کشور را نیز داشته باشید. از موزه های مشهور آن دیدن کنید، در کافه های رویایی آن به نوشیدن قهوه بپردازید و در خیابان های معروف آن قدم بزنید. همچنین با تحصیل در دانشگاه های این کشور ضمن برخورداری از سطح بالای بینش، فرهنگ و سواد ، از آموختن زبان زیبای فرانسوی نیز لذت خواهید برد. حال می خواهیم به معرفی انواع دانشگاه ها در این کشور بپردازیم و هزینه ی تحصیل در هر یک را، جداگانه شرح دهیم.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه، بسته به مقطع تحصیلی و رشته ی تحصیلی مورد نظر شما، متفاوت است. تحصیل در رشته های علوم پایه و در مقطع کارشناسی، هزینه ای معادل 190 یورو در هر سال را به دنبال دارد. این در حالی است که رشته های مهندسی گران تر هستند و تحصیل در هر یک از شاخه های آن، نیازمند پرداخت مبلغی معادل 620 یورو می باشد. در مورد رشته های پزشکی، این مبلغ معادل 452 یورو در سال است.

همچنین اشخاصی که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا، قصد تحصیل در فرانسه را دارند، باید بدانند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لازم است، سالانه 260 یورو و برای مقطع دکترا، سالانه 396 یورو بپردازند.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه از 1500 یورو در سال شروع شده و ممکن است به بیش از 20000 یورو در سال هم برسد. اما مدارس و موسسات دیگری نیز وجود دارند که آشنایی با آن ها خالی از لطف نیست.

در کشور فرانسه موسساتی تحت عنوان (Frances highly selective grandes écoles and grands établissements) وجود دارند که تحصیل در آن ها ممکن است. این مدارس و موسسات بسته به درجه ی علمی و تنوع رشته هایی که دارند، هزینه های متفاوتی دارند و هزینه ی تحصیل در آن ها بین 500 تا 600 یورو در سال می باشد و بعضا در بعضی شرایط ممکن است به 10000 یورو هم برسد. همچنین مدارسی تحت عنوان مدارس کسب و کار (Business) نیز وجود دارند که تحصیل در آن ها در کلیه مقاطع تحصیلی، هزینه ای بین 5000 تا 7000 یورو در سال، به همراه دارد.

کم هزینه ترین دانشگاه های فرانسه

بعضی از دانشگاه های فرانسه به عنوان ارزان ترین دانشگاه ها شناخته شده اند که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- دانشگاه لیل 1(Université Lille 1 Sciences et Technologies): حدودا 270 یورو در سال

- دانشگاه مین(Université du Maine): حدودا 500 یورو در سال

- موسسه ملی پلی تکنیک گرونوبل (Grenoble Institute of Technology): حدودا 1000 یورو در سال

- دانشگاه ایکول مرکزی (Ecole Centrale de Nantes): حدودا 450 یورو در سال

هزینه ی تحصیل در برترین دانشگاه های فرانسه

تحصیل در برترین دانشگاه های فرانسه، هزینه های متفاوتی دارند که در این جا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

- مدرسه ی پلی تکنیک (École Polytechnique): 12000حدودا  یورو در سال

- دانشگاه دکارت پاریس (Paris Descartes University): حدودا 350 یورو

- دانشکده برق پاریی (École Supérieure d'Electricite SUPELEC): حدودا 2000 یورو در سال

- دانشگاه پیر و ماری کوری (Pierre and Marie Curie University): حدودا 350 یورو در سال

طبیعی است که علاوه بر تحصیل در کشور فرانسه، زندگی در این کشور نیز هزینه های جداگانه ای دارد که افراد باید قبل از سفر، آن ها را مورد بررسی قرار دهند و صحبت از آن ها در این مقال نمی گنجد. با مراجعه به آژانس مهاجرتی بال طلایی، می توانید اطلاعات جامع و کاملی در خصوص زندگی و تحصیل در این کشور به دست آورید و با آگاهی تمام به تصمیم گیری بپردازید.

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.