ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

اعتبار پاسپورت کشورها 2018

پاسپورت مدرکی است که اجازه خارج شدن از خاک کشور خود و وارد شدن به کشوری دیگر را به شما می دهد. از سویی پاسپورت یا گذرنامه داشتن امنیت و حقوق بین المللی را برای افراد به همراه دارد.  پاسپورت هر کشوری به شهروندان آن، اجازه ورود به خاک کشورهای دیگر را صادر می کند.                                

هر ساله اعتبار پاسپورت های دنیا مورد بررسی قرار می گیرد. اعتبار پاسپورت هر کشوری نشان دهنده این است که با داشتن آن به چند کشور دنیا بدون داشتن ویزا می توانید سفر کنید.

طبق آخرین گزارش های شرکت مشاوره جهانی "آرتون کاپیتال" که دفتر مرکزی آن هم در مونترال کاناداست، کشور سنگاپور دارای معتبرترین پاسپورت در دنیا است. شهروندان سنگاپوری با داشتن پاسپورت این کشور، می توانند بدون اخذ ویزا به 159 کشور دنیا سفر کنند. پس از سنگاپور، کشور آلمان در رتبه دوم معتبرترین پاسپورت های دنیا قرار دارد. پاسپورت کشور آلمان مجوز ورود به 158 کشور دنیا را به شهروندان آلمانی می دهد.

در رده سوم معتبرترین پاسپورت های دنیا، کشورهای سوئد و کره جنوبی قرار گرفته اند. با داشتن پاسپورت کشورهای سوئد و کره جنوبی می توان بدون گرفتن ویزا، به 157 کشور دنیا سفر کرد.

جالب است بدانید که پاسپورت کشور ایالت متحده آمریکا در سال اخیر و با روی کار آمدن رئیس جمهوری فعلی آن،به پایین سقوط کرده و در رتبه ششم دنیا و در کنارپاسپورت کشورهای ایرلند، کانادا و مالزی قرار گرفته است. شهروندان این 4 کشور، می توانند به 154 کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کنند.  

اعتبار پاسپورت ایران

گذرنامه یا پاسپورت ایرانی برای شهروندان ایرانی برای سفر به خارج از کشور صادر می شود. داشتن پاسپورت ایرانی، نشان دهنده ی داشتن تابعیت ایرانی است.

در رتبه بندی جدید اعلام شده، پاسپورت کشور ایران در رتبه 89 جهان و در کنار کشورهای نپال،سریلانکا و سودان قرار گرفته است. شهروندان این کشورها به همراه پاسپورت کشورشان تنها می توانند به 36 کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کنند.

بعد از کشور ایران، در رتبه 90 کشورهای بنگلادش و یمن قرار گرفته اند. به ترتیب کشور سومالی در رتبه 91، کشور سوریه در رتبه 92، کشورهای پاکستان و عراق در رتبه93 و آخرین کشور یعنی افغانستان در رتبه 94 قرار گرفته اند.

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا

داشتن یک پاسپورت معتبر و دارای قدرت، بسیار با ارزش است. اگر بتوانید به راحتی و به هر کشوری که می خواهید وارد شوید، نشان دهنده ی قدرت پاسپورت شماست. داشتن پاسپورت قوی، مقصدها و کشورهای انتخابی شما را متمایز می کند. به این معنی که می توانید بدون داشتن مراحل سخت و زمان بر برای اخذ ویزا ، برای انتخاب مقصد سفر خود به راحتی تصمیم گیری کنید.

در سال 2012 فردی سرمایه گذار، جهانگرد و کارآفرین به نام اندریو هندرسون(Andrew Henderson) توانست بر اساس نوع زندگی، کسب و کار ها و سرمایه گذاری های ممکن، نومادکاپیتالیست (NomadCapitalist) را تاسیس کند. شاخص پاسپورت نوماد، آموزش و آگاهی افراد در زمینه ارزش حقیقی و واقعی حقوق شهروندی است. شاخص پاسپورت نوماد بیشتر برای به نمایش گذاشتن ارزش واقعی شهروندی افراد در هر کشور است و از دیدگاه یک شهروندی که خواهان آزادی برای به حداقل رساندن تعهدات مالیاتی خود، تنوع ثروت و دارایی و رفتن به سفر به صورت آزادانه، بدون اینکه مورد قضاوت واقع شوند، ایجاد شده است. پس شاخص پاسپورت نوماد ارزش شهروند بودن هر فرد را در هر کشور نشان می دهد.  سایت www.nomadcapitalist.com   اکنون به یکی از پربازدیدترین سایت ها از لحاظ تنوع بین المللی تبدیل شده است.  

در سال 2017، ارزش شهروندی کشورها رتبه بندی شده و شاخص پاسپورت نوماد(Nomad) "ارزش شهروندی" 199 کشور دنیا را مورد بررسی قرار داد.

5 عاملی که برای رتبه بندی پاسپورت ها در نظر گرفته شده است به شرح زیر می باشد:

1-سفر بدون نیاز به گرفتن ویزا(50 درصد از رتبه)

2-مالیات(30 درصد از رتبه)

3-داشتن تابعیت دوگانه (10 درصد از رتبه)

4-داشتن آزادی کلی(10 درصد از رتبه)

5-ادراک(10 درصد از رتبه)

طبق آماری که بر این اساس صورت گرفت، کشور سوئد، مقام اول را به خود اختصاص داد. بعد از کشور سوئد، کشورهای بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و ایرلند قرار دارند. نکته ای که ممکن است برای افراد قابل توجه باشد، قرار داشتن پاسپورت آمریکایی در رتبه ی 35 ام است و این مقام نشان می دهد که پاسپورت کشور آمریکا حتی در میان 30 پاسپورت قدرتمند دنیا قرار نگرفته است.  

نکته ای که متاسفانه در مورد پاسپورت ایرانی وجود دارد این است که از میان 199 کشوری که قدرت پاسپورتشان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته ، پاسپورت کشور ایران در رتبه 191 قرار دارد. میزان امتیاز پاسپورت ایرانی در عوامل موثر در رتبه بندی پاسپورت ها که در بالا ذکر شد به این صورت می باشد:

·        سفر بدون نیاز به اخذ ویزا 37

·        مالیات 30

·        ادراک 10

·        تابعیت دوگانه 10

·        آزادی کلی 10

با توجه به آمارهای ذکر شده در مورد کشور ایران می توانیم مشاهده کنیم که کمترین درصد از هر شاخص را به خود اختصاص داده است و اگر بخواهیم آن را با کشور سوئد مقایسه کنیم به تفاوت و اختلاف بسیار زیاد آن پی می بریم.

کشور سوئد:

·        بدون نیاز به اخذ ویزا 176

·        مالیات30

·        ادراک50

·        تابعیت دوگانه 50

·        آزادی کلی 50

بعد از پاسپورت ایرانی، می توان به قرار گیری پاسپورت کشورهای لیبی در رتبه195، پاکستان در رتبه ی 196، ارتریا در رتبه ی 197، عراق در رتبه ی 198، افغانستان در رتبه ی 199 و در انتهای تمامی کشورهای دیگر و در مقام ضعیف ترین کشورهای دنیا در این موضوع قرار دارند.

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.