ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

15واقعیت جالب در مورد ترکیه

15واقعیت جالب در مورد ترکیه

15واقعیت جالب در مورد ترکیه

شما احتمالاً نام واقعی ترکیه را نمی دانید ، شاید در مورد اینکه کدام شهر پایتخت است اشتباه گرفته باشید و احتمالاً فکر کرده اید لاله ها از هلند آمده اند. معلوم است ، شما احتمالاً اشتباه کرده اید.  بین سواحل و بازارهای شلوغ ، تاریخچه بسیار جالبی وجود دارد که پر از چهره های مذهبی و ادبی ، جنگ داخلی و تعداد زیادی زبان است. در اینجا 15 واقعیت در مورد ترکیه وجود دارد که احتمالاً هرگز آنها را نشناخته اید.

1- نام رسمی این کشور در واقع جمهوری ترکیه است.

کشوری که اکنون با نام جمهوری ترکیه شناخته می شود بخشی از امپراتوری عثمانی بود تا اینکه امپراتوری پس از جنگ اول وورل فروپاشید. جنگ استقلال ترکیه دنبال شد و پس از آن در سال 1923 با مصطفی کمال آتاتورک به عنوان اولین رئیس جمهور جمهوری شد.

2- لئوناردو داوینچی یک بار پلی را در کنار شاخ طلایی طراحی کرد

در سال 1503 ، لئوناردو داوینچی برنامه هایی را برای ایجاد پل در امتداد شاخ طلایی - ورودی بوفور که شهر استانبول را تقسیم می کند (که در آن زمان با نام قسطنطنیه شناخته می شد) ارائه داد. این پل هرگز ساخته نشد ، اگرچه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چندین سال پیش اعلام كرد كه برای به سرانجام رساندن برنامه های داوینچی ، یك پروژه داوطلبانه در حال انجام است.

3-  ترکیه مسئول 75٪ صادرات فندق جهان است

بیشتر فندق های جهان در حوضه مدیترانه ، در ترکیه ، یونان ، ایتالیا و اسپانیا رشد می کنند. ایتالیا بزرگترین تولید کننده بعدی است که تقریبا 20٪ از عرضه جهان را به خود اختصاص داده است.

4- نخستین كلیسای مسیحی  در آنتیك ، ترکیه واقع شده است

اعتقاد بر این است که گروت سنت پیتر در خارج از انطاکیه (که امروزه با عنوان آنتاکیا شناخته می شود) توسط شاگرد عیسی "سیمون پیتر" ساخته شده است. این باعث می شود قدیمی ترین مکان عبادت مسیحیان در جهان باشد. هنوز هم می توانید از کلیسا دیدن کنید و ردپای دکوراسیون باستانی امروز را ببینید.

5-  بابا نوئل در پاتارا ترکیه متولد شد

سنت نیکلاس - شخصیت تاریخی پشت مردی که ما او را بابانوئل می شناسیم - در حدود سال 300 میلادی در پاتارا ، ترکیه متولد شد. یک مرد مقدس ، مردم معتقدند که او در طول زندگی خود معجزات بسیاری انجام داده است ، از جمله نجات ملوانان از غرق شدن کشتی ها. نه تنها قصه های سخاوتمندی او پایه و اساس سانتا کلاوس شد ، بلکه سنت نیکلاس نیز به یکی از حامیان ملوان تبدیل شد. نام بابانوئل از هلندی "Sinter Klaas" گرفته شده است ، نسخه کوتاه شده از Sint Nicasas.

6-  هلند از ترکیه برای تشکر از تولیپومنیا برخوردار است

لاله ها برای اولین بار در امپراتوری عثمانی کشت شدند. بذر عشق هلند به لاله ها کاشته شد هنگامی که سفیر هلند در دربار قرن شانزدهم سلیمان باشکوه ترکیه با یک دسته از لامپ های لاله به آمستردام بازگشت.

7-  استانبول شامل دو قاره است - اروپا و آسیا

ساحل غربی استانبول ، شهری که در دو بخش تقسیم شده توسط رودخانه بسفور قدرتمند ، در قاره اروپا قرار دارد و ساحل شرقی در آسیا است. می توانید از میان پل گالاتا بین این دو قدم بزنید. تنها 3٪ از ترکیه در اروپا است ، اکثریت قریب به اتفاق این کشور در قاره آسیا قرار دارد.

8-  Tünel قدیمی ترین راه آهن عملیاتی زیرزمینی اروپا در قاره اروپا است

در سال 1875 افتتاح شد ، Tünel مناطق Karaköy و Beyoğlu را به هم متصل می کند. تونل 600 متری از کنار رودخانه در بیوغلو (که قبلاً گالاتا نام داشت) و تپه های پاشنه بلند. منطقه Karaköy (روزی پروا) که بسیاری از بانک ها و سفارتخانه های شهر واقع شده بودند.

9-  ترکیه زادگاه شخصیتهای مهم تاریخی از جمله ایسوپ ، هرودوت و سنت پولس  است

پولس رسول (در ابتدا با نام ساول) در تارسوس در جنوب ترکیه به دنیا آمد. بسیاری از مردم اعتقاد دارند که ایسوپ ، داستان نویس مشهور یونانی ، در تراکی در امتداد دریای سیاه (در حال حاضر نسب) بزرگ شد. مورخ یونانی هرودوت در آنچه که اکنون بدروم است متولد شد.

10-  بیش از 30 زبان در ترکیه صحبت می شود

اگرچه زبان رسمی این کشور به زبان ترکی است ، اما بیش از 30 زبان اقلیت در سراسر کشور صحبت می شوند ، از جمله کورمانجی (کردی شمالی) ، عربی بین النهرین و زازاکی.

11- خط ساحلی دریای سیاه ترکیه 1117 کیلومتر امتداد دارد.

این همان مسافت رانندگی بین لندن و ونیز است.

12- پوشیدن یک فز در ترکیه به طور رسمی غیرقانونی است

نام کلاه نمدی قرمز با لنگه مشکی آن از فز در مراکش آمده است. اینجاست که رنگ قرمز برای رنگ آمیزی کلاه سرچشمه گرفته است. مصطفی کمال آتاتورک انتخابات را در دهه 1920 ممنوع اعلام کرد ، زیرا به نظر می رسید نمادی از امپراتوری عثمانی است. این قانون هرگز لغو نشد ، اگرچه بعید است که بخاطر پوشیدنش دستگیر شوید!

13- بازار بزرگ استانبول 64 خیابان و 4000 مغازه دارد

 Grand Bazaar  یکی از قدیمی ترین (و بزرگترین) بازارهای جهان ، روزانه پذیرای 400000 بازدید کننده است. این اغلب به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز خرید موجود توصیف می شود.

 "M uvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine" 

14- طولانی ترین کلمه در ترکی است.

این کلمه دارای 70 حرف است و مخصوصا برای یک داستان ساخته شده است.

15- با وجود ظاهر شتر در استراحتگاههای تعطیل ، حیوانات بومی کشور نیستند

در ترکیه هیچ کویری وجود ندارد - بنابراین هیچ شترهای بومی نیست. با وجود این ، قطارهای شتر یک بار از این کشور در راه تجارت پستی در آفریقا و آسیا عبور می کردند. و شتر در منطقه آژان ترکیه یک ورزش محبوب را پشت سر می گذارد.

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.