ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

تاریخی مختصر از عصر وایکینگها، نروژ

تاریخی مختصر از عصر وایکینگها، نروژ

نروژ کشور پادشاهی مستقل است که بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی را در برمیگیرد. این کشور از شمال شرق با فلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاگراک هم مرز است. سرزمینی که اکنون با نام نروژ شناخته می شود، از آخرین عصر یخبندان به لطف تأثیر گرم شدن جریان آب های خلیج پدید آمده است. خط ساحلی طولانی و شرایط مناسب برای ماهیگیری و شکار، افراد زیادی را به خود جلب کرده است. 

عصر وایکینگها

شاید مشهورترین دوره تاریخ نروژ، عصر وایکینگ ها باشد، دوره ای که گسترش نه تنها برای نروژ بلکه کل منطقه نوردیک بود. اولین رکورد حمله وایکینگ ها اواخر سده هشتم به لیندیفارن، جزیره ای در سواحل شمال شرقی انگلستان بود. وایکینگ ها با اسلحه های خوب و زره های زنجیره ای به خوبی آموزش دیده بودند، و اعتقاد آنها مبنی بر کشته شدن در نبرد منجر به رفتن آنها به والهالا بود. تصورات غلطی که امروزه در مورد وایکینگ ها باقی مانده است، به عنوان مثال، اسطوره ای که وایکینگ ها کلاه های شاخی می پوشید، در واقع اختراع رمانتیسم قرن نوزدهم بود.

اگرچه بسیاری از زنان در حین یورش های وایکینگ، از خانه مراقبت می کردند، اما برخی از زنان و حتی کودکان با مردان سفر می کردند. یکی از ترسناک ترین فرمانده وایکینگ ها، زنی بود به نام "دوشیزه سرخ" معروف بود. این یورش ها ثروت و بردگی ایجاد می کردند. با افزایش زمین های کشاورزی و مقاومت در برابر تهاجمات در انگلستان، وایکینگ ها شروع به دستیابی به اهداف دورتر مانند فتح ایسلند، گرینلند کردند. در طول قرن نهم میلادی، بزرگترین دوره طولانی از جنگ داخلی را آغاز کردند تا اینکه پادشاه هارالد فرهایر توانست این کشور را متحد کرده و اولین ایالت نروژ را ایجاد کند.
عصر طلایی نروژ که اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم، زمان صلح و تجارت بین المللی در حال رشد با انگلستان و آلمان بود. با این حال، این زمان (عصر طلایی) در سال 1349 به پایان رسید، که مرگ سیاه به نروژ رسید و یک سوم از جمعیت را طی یک سال به قتل رساند. بسیاری از جوامع به کلی از بین رفتند و کاهش درآمد مالیاتی، موقعیت شاه را تضعیف کرد و کلیسا ها به طور فزاینده ای قدرت یافتند.

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.