ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

قبل از  اینکه از امکانات کشتی کروز برایتان بگوییم تاریخچه مختصری از سفرهای دریایی و سفر با کشتی های تفریحی ( کشتی کروز ) را شرح می دهیم:

سفرهای دریایی از زمانهای گذشته یکی از شیوه های جابجایی بوده و هست. جابجایی با کشتی، هم برای انسان و هم برای اجسام و بارها در برخی از مسیرها مقرون به صرفه تر و آسان تر است. تا چند سال پیش از کشتی های عظیم، اغلب برای جابجایی بارها بین کشورهای مختلف جهان و بصورت کانتینر استفاده میشد که امروزه نیز به دلیل صرفه اقتصادی، کم هزینه ترین راه برای صاردات و واردات میباشد.

اما چند سالی است که از کشتی های عظیم الجثه برای جابجایی انسانها نیز در مسیرهای بین شهرها و کشورها که دریا یا اقیانوس در میان راه میباشد استفاده میشود که این کشتی ها کم کم به دلیل از بین بردن خستگی راه به امکانات رفاهی بیشتری مجهز شدند تا مسافران در مسیرهای طولانی با سرگرم شدن با رفاهیات داخل کشتی متوجه طول مسیر نشوند. بتدریج این امکانات رفاهی بقدری توسعه پیدا کرد که جذابیت سفر با کشتی بین افراد بیشتر شد، تا جایی که شرکت های کشتیرانی را بر آن داشت تا کشتی هایی را طراحی کنند که بر پایه لوکس ترین امکانات، تفریحات و تجملات بوده و رسالت اصلیشان لذت مسافران باشد، و نه جابجایی آن ها.

بدین ترتیب این کشتی ها وارد عرصه گردشگری شدند، بطوریکه امروزه این غول های عظیم الجثه، خود به نحوی جزو مقاصد گردشگری به حساب می آیند که با مسافرت با این کشتی ها ضمن دیدن شهرهای مختلف در طول سفر، شما میتوانید از امکانات و برنامه های تمام نشدنی داخل این کشتی ها لذت کافی را ببرید .

این کشتی ها که گویی شهر مدرنِ شناوری بر روی آب هستند به تمامی آنچه شما فکر میکنید برای لذت بردن در یک سفر لازم است مجهز میباشند. مراکز خرید مدرن با قیمت های مناسب (به دلیل عدم محاسبه مالیات برای کالا“Tax Free”)، استخرهای سرپوشیده و رو باز، سونا، جکوزی، پارک آبی، سالن های سینما و تئاتر، شهر بازی کودکان، کلاب های مختلف و . تنها بخشی از امکانات این شهرهای شناور میباشد.

امروزه ده ها شرکت کشتیرانی بزرگ در دنیا وجود دارد که در حال رقابت برای ارائه خدمات بهتر به مسافران سفرهای دریایی میباشند.

کشتی کروز

ساختار کشتی های کروز و کابین ها:

بطور کلی کشتی کروز تفریحی شامل تعدادی طبقه قابل اقامت برای مسافران بوده و تعدادی طبقه نیز برای تجهیزات فنی میباشد که غیر قابل اقامت مسافران است. (بطور مثال معمولا در کشتی های ۱۸ طبقه، ۱۶ طبقه آن قابل سکونت میباشد) که از این طبقات قابل سکونت نیز معمولا یک یا ۲ طبقه آن فقط مخصوص قشر خاص و خیلی مرفه بوده و ورود افراد متفرقه به این بخش ممنوع میباشد و تمامی امکانات داخل این طبقات مخصوص افراد همان طبقه میباشد. (البته این طبقات خاص معمولا در کشتی های بزرگ وجود دارد که بیشتر از ۱۴ طبقه باشند.)

کشتی های کروز اغلب دارای یک رستوران اصلی و چند رستوران فرعی میباشند که رستوران اصلی ساعت سرو معینی داشته و نیز حتما باید با لباس رسمی وارد آن شوید. اما رستوران های دیگر ساعت کار کلی دارند، مثلا از ۶ صبح تا ۲ بامداد، و نیازی به لباس رسمی در آن ها نیست.

کابین های کشتی های کروز تفریحی به ۴ نوع کلی تقسیم میشوند:

۱-کابین های داخلی(Inside): که به طرف داخل کشتی چیده شده اند و فاقد پنجره میباشند و از طبقات پایین تا بالای کشتی میتوانند باشند. (لازم به ذکر است طراحی داخلی این کابین ها با کابین های پنجره دار فرق چندانی ندارند و نورپردازی آنها بنحوی است که نبود پنجره در آن ها احساس نمیشود)

۲-کابین های پنجره دار(Outside / Ocean view): این کابین ها بطرف بیرونی کشتی و رو به دریا و اقیانوس ساخته شده اند که معمولا تا طبقات میانی و تا زیر کابین های بالکن دار میباشند. این کابین ها دارای پنجره کوچکی رو به اقیانوس میباشند که این پنجره ها قابل باز شدن نیستند.

۳-کابین های بالکن دار(Balcony): همانطور که از اسم این کابین ها پیداست، شامل بالکن میباشند که دارنده این نوع کابین میتواند از صندلی و میز موجود در بالکن نیز استفاده کند. این کابین ها در طبقات بالاتر از کابین های پنجره دار میباشند. (در کشتی های ۱۸ طبقه ای معمولا از طبقه ۹ به بالا قرار دارند)

۴- سوئیت های مختلف(Suite Balcony): این اتاق ها بالکن دار بوده و در طبقات بالاتر (معمولا از طبقه ۱۲ به بالا) میباشند و خود به جند نوع تقسیم میشوند که در شرکت های کشتیرانی مختلف، نام های مختلفی دارند، و بنا بر اسامیشان سایزهای مختلف داشته و برخی دارای اتاق های بیشتر نیز میباشند.

مزیت های سفر با کشتی های کروز:

سفر با کشتی کروز از لحاظ هزینه میتواند مقرون به صرفه تر از سفر زمینی بین شهرها باشد، و نیز صرفه جویی درهزینه جابجایی و زمان در این سفرها نیز یکی از محاسن این سفرها میباشد، چراکه نیاز به رزرو هتل در شهرهای گوناگون و جابجایی زمینی یا هوایی بین شهرها در این نوع سفر حذف میشود و کشتی محل سکونت دائمی شما در  تمام شهرها میباشد که گوئی هتل سیاری است که به همراه شما در طول سفر جابجا میشود، بدین ترتیب شما یکبار در روز اول Check in کرده و در روز پایانی Check out میکنید و از هتلتان که در واقع کشتی است خارج میشوید. همچنین در سفر با کشتی کروز شما برنامه منظمی دارید که از قبل در کشتی و شهرها برای شما برنامه ریزی شده و میتوانید از تک تک لحظات سفر خود به خوبی استفاده کنید.

همچنین در سفر با کشتی کروز شما با صرف کمترین زمان و هزینه (مثلا در ۸ روز) امکان دیدن ۵-۶ و یا ۷ شهر در کشورهای مختلف را دارید که در این بازدیدهای چند ساعته میتوانید شِمای کلی از آن شهر و کشور بدست آورید و تا حدی با فرهنگ و برخورد جوامع مختلف آشنا شوید که این ذهنیت کلی از شهرهای مختلف دنیا هم میتواند در دیدگاه های شما نسبت به آن شهرها تاثیر داشته باشد و هم میتواند شما را برای برنامه ریزی در سفرهای دیگرتان کمک کند و باعث شود مقصد سفر بعدی خود را برای اقامت بیشتر در یک شهر یا کشور راحت تر و با دیدِ بازتری انتخاب کنید.

از مزیت های دیگر سفر با کشتی های کروز این است که شما نیازی به اینکه فکرتان را مشغول وعده های غذایی بکنید ندارید و ضمن صرفه جویی در هزینه خورد و خوراک شما میتوانید در رستوران های مجلل این کشی ها بهترین و با کیفیت ترین غذاها را نوش جان کنید. (که ورودیه رستوران با چنین کیفیتی در اروپا برای هر وعده برای یک نفر کمتر از ۱۰۰ یورو نمیباشد، که شما به رایگان در کشتی از این کیفیت استفاده میکنید)

بطور کلی بخش عمده ای از مسافران این کشتی ها تنها برای لذت بردن و استفاده از خدمات خود کشتی ها این تور را انتخاب میکنند و همانطور که در طول سفر خواهید دید، خیلی از مسافران در شهرهای مختلف که کشتی توقف میکند از آن پیاده نشده و وقت خود را صرف استفاده از خدمات کشتی میکنند. چراکه بدلیل برنامه های متعدد و جذابی که شبها در کشتی جریان دارد، (بمانند کنسرت، تئاتر و نمایشهای مختلف) فرصت استفاده از تفریحات دیگر مانند استخر، سونا، پارک آبی و را باید در روز اختصاص داد. با همه این تفاسیر، با برنامه ریزی دقیق زمانی، میتوان از تمامی برنامه های کشتی کروز و گشتهای شهری مختلف در کشورهای مختلف استفاده کرد.

از دیگر نکات مثبت این تورهای کشتی کروز این است که بصورت انفرادی بوده و به دلیل سیکل حرکتی منظم این کشتی ها که معمولا بصورت هفتگی میباشد. شما امکان انتخاب زمان حرکت خود در هر تاریخی را دارید و میتوانید هر کدام از هفته ها را برای سفرهای کروز انتخاب کنید. (بطور مثال حرکت کشتی MSC Preziosa که پکیج تور شرکت خدمات مسافرتی مدبران بر روی آن میباشد هر یکشنبه از بندر رم بوده که شما میتوانید هر یکشنبه ای را که با برنامه کاریتان هماهنگ باشد را انتخاب کنید)

برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.