ویزای کانادا | ویزای شینگن | رفع ریجکتی

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا چقدر است ؟

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد جهان برای دانشجویان از سرتاسر جهان است. به این دلیل که بهترین تجربه ها و فرصت ها در این کشور پهناور در انتظار افراد است. اگر شما قصد تحصیل در کانادا را دارید باید بدانید که هزینه های تحصیل در کانادا معمولا از سایر مقاصد انگلیسی زبان همچون ایالات متحده، استرالیا و انگلستان ارزان تر است اما باز هم نسبت به بسیاری از کشورها هزینه های بالاتری دارد.

لازم به ذکر است اکثر مبالغ اعلامی مربوط به هزینه تحصیل در کانادا، مطابق با هزینه ها در اواخر سال 2017 و اوایل 2018 می باشد.هرچند هزینه های زندگی یا تحصیل در کانادا در سالهای مختلف، تغییر چندانی نمی کنند و می توان برای چند سال آینده و بعد از 2018 نیز از این آمار و ارقام جهت آگاهی از هزینه های کلی تحصیل در کانادا استفاده نمود

کانادا برای پیشرفت تحصیلی از جایگاه خوبی در جهان برخوردار است. استان های  انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک از استان های محبوب کانادایی بین دانشجویان از سر تا سر جهان است که بیشتر دانشگاه های برتر کانادایی در این استان ها قرار دارند.

شورای وزیران آموزش و پرورش کانادا (CMEC) یک ابزار آنلاین در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا بتوانند هزینه تحصیل خود در سال آینده را محاسبه کنند و همچنین راهنمایی های لازم در خصوص مدارک مورد نیاز را ارائه می دهد.

شهریه دانشگاه های کانادا بر اساس چندین عامل تعیین می شود:

1.      شما در چه رشته ای تحصیل می کنید

2.       شما دانشجوی بومی هستید یا غیربومی (خارجی)

3.      شما در چه سطحی تحصیل می کنید (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)

طبق آخرین گزارش از آمار کانادا هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در سال 2017 ، 3.1 درصد افزایش یافته است. هزینه ی تحصیل در استان انتاریو نسبت به سایر استان های کانادا گران تر است. به طوری که یک دانشجوی بومی باید حدود 8500 دلار در سال صرف هزینه تحصیل کند.

اگر شما شهروند کانادا هستید و در این کشور تحصیل می کنید برای دوره کارشناسی باید حدود 6580 دلار کانادا و برای دوره کارشناسی ارشد 6850 دلار کانادا برای شهریه های یک سال تحصیلی در کانادا هزینه کنید.

طبق آمار میانگین هزینه تحصیل دانشجویان غیر بومی مقطع کارشناسی در سال 2017 میلادی برای دوره های هنر و علوم انسانی 25180 دلار کانادا بوده است که بین سایر رشته ها ارزان تر هستند. در حالی که رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی که از گران ترین رشته های تحصیلی هستند حدود 28625 دلار کانادا و هزینه تحصیل در رشته های تجاری و مدیریتی هزینه ای حدود 24683 دلار کانادا دارند.

هزینه تحصیل در کانادا برای دوره ی  فوق لیسانس ارزان تر از دوره ی لیسانس است. طبق آمار کانادا در سال 2017  هزینه ی تحصیل برای دوره ی فوق لیسانس به طور متوسط هر سال 16252 دلار کانادا است. همانطور که در سرتاسر جهان رشته MBA رشته ی تحصیلی نسبتا گرانی است، کانادا نیز از این قاعده مستثنا نیست و طبق این آمار سال 2017 شهریه ای این رشته ی تحصیلی حدود 51891 دلار بوده است.

هزینه زندگی درکانادا

اگر برای تحصیل به کانادا مهاجرت می کنید مطمئنا به جز هزینه های دانشگاه و شهریه شما هزینه هایی را برای زندگی تان احتیاج دارید. این هزینه ها به میزان قابل توجهی به محل زندگی شما و خرج هایی که در طول ماه انجام می دهید، بستگی دارد.  

دانشگاه مونترال برآورد می کند که دانشجویان در مجموع حدود 15050 دلار کانادا در سال برای هزینه های مسکن، غذا، کتاب، رفت و آمد، تلفن و سایر هزینه ها نیاز دارند.  به همین ترتیب دانشگاه بریتیش کلمبیا که در ونکوور واقع شده است، هزینه های زندگی را 15500 دلار کانادا تخمین می زند که این مبلغ هزینه های بیمه اجباری و بیمه درمانی را شامل نمی شود. هزینه برای بیمه ها حدودا 864 دلار کانادا، می باشد. در کانادا 3 نوع اقامت دانشجویی وجود دارد که عبارتند از : مسافرخانه، خوابگاه های دانشجویی و خانه های شخصی. مسلما اقامتگاه های دانشجویی از سایر مواردی که گفته شد ارزان تر هستند . برخی از دانشگاه ها غذا ها را با مبلغ پایین تر ارائه می دهند. پس بهتر است غذای خود را از فروشگاه های مواد غذایی دانشگاه خریداری کنید.

در اینجا برخی از نمونه های هزینه های زندگی در کانادا آمده است:

·         هزینه غذا در رستوران: 15 دلار کانادا برای هر فرد (12 دلار آمریکا)

·         هزینه بلیط یک طرفه با وسایل نقلیه عمومی : 3.10 دلار کانادا (2.50 دلارآمریکا)

·         بلیط سینما: 12.99 دلار کانادا (10.50 آمریکا)

·         هزینه ماهیانه باشگاه: 48.452 دلار کانادا (40 دلار آمریکا)

·         همچنین دانشجویان در هنگام تحصیل در کانادا برای بیمه اجباری باید مبلغی حدود 600 دلار کانادا (485دلار آمریکا) در سال پرداخت کنند.

هزینه های ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا, شما نیاز به یک اجازه تحصیلی دارید که در طول مدت اقامت شما به عنوان ویزای تحصیلی محسوب می شود. اگر دوره ی تحصیلی یا برنامه تحصیلی شما شش ماه یا کم تر طول بکشد نیازی به اجازه تحصیلی ندارید. هزینه های درخواست ویزای تحصیلی کانادا بستگی به دانشگاه و کشور مبداء شما دارد. به طور مثال دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان کانادایی (ساکنان دائمی,  پناهندگان و دیپلمات ها ) 68 دلار کانادا (55 دلار آمریکا) و برای دانشجویان بین المللی 114 دلار کانادا (90 دلار آمریکا) هزینه دارد.

بورسیه تحصیلی کانادا

دانشجویان غیر بومی که مایل به تحصیل در کانادا در هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند، می توانند از بورسیه تحصیلی کانادا و کمک هزینه های تحصیلی آن استفاده کنند. بسیاری از دانشگاه های کانادایی بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی ارائه می دهند، که شما می توانید از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن دارید درخواست بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید. همچنین بسیار اهمیت دارد که شما در اسرع وقت اقدام به درخواست بورسیه کنید چون بودجه بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا بسیار محدود است و رقیبان زیادی دارد.

مشاغل دانشجویی در کانادا

اگر می خواهید یک شغل نیمه وقت برای کمک هزینه هایتان در هنگام تحصیل داشته باشید می توانید در طی ترم در داخل خود دانشگاه کار کنید. همچنین می توانید در تعطیلات زمستان و تابستان به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.

برای واجد شرایط بودن شما باید : 

1)     مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید (همان ویزای تحصیلی)

2)     یک دانشجوی تمام وقت باشید.

3)     در یک برنامه آموزشی علمی یا دوره های فنی و حرفه ای که منجر به اخذ دیپلم یا یک گواهی معتبر که حداقل 6 ماه طول می کشد تحصیل کنید.

4)     شما همچنین می توانید شماره بیمه اجتماعی (SIN) را از خدمات دولت کانادا برای کار در کانادا یا بهره مند شدن از مزایای خدمات دولتی دریافت کنید.


برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.